עורך דין לענייני משפחה

תוכן עניינים

אם יש לכם משפחה, ייתכן שביום מן הימים תזדקקו לעורך דין לענייני משפחה, אשר יסייע לכם בפתרון סכסוכים משפחתיים בעקבות ענייני ירושה, בניסוח הסכם ממון טרם הנישואין, או לחלופין, בליווי וחתימה על הסכם גירושין ועוד. מהו עורך דין לענייני משפחה וכיצד הוא יוכל לסייע לכם? כל המידע בהמשך.

אף אחד לא רוצה להגיע למצבים של סכסוך עם בן הזוג או כל בן משפחה אחר. לא פרידה וגירושין, לא מריבה על חלוקת צוואה, לא סכסוך על עסק משפחתי וכדומה, אבל הדברים הללו, לצערנו, קורים לא פעם.

כאשר אנחנו נקלעים לסיטואציה משפחתית לא נעימה, כזאת או אחרת, לצד הקושי הנפשי והרגשי, אנחנו רוצים להגן על זכויותינו, לקבל מענה לרצונות ולמטרות שלנו ולא לצאת מופסדים. זהו בדיוק הזמן לפנות לסיוע של עורך דין לענייני משפחה.  

מהו עורך דין לענייני משפחה?

תחומי העיסוק של עורך דין לענייני משפחה, רבים ומגוונים. אחד מהם הוא כל הקשור ביחסים זוגיים,  מהסכמי ממון הנערכים בין בני זוג לפני או אחרי טקס הנישואין דרך מקרי אלימות במשפחה וגישור בין זוגות ועד לליווי של הליך גירושין, כולל ניסוח הסכמי משמורת ומזונות.

גם הסדרת מעמד של "ידועים בציבור", לזוג המנהל משק בית משותף ללא נישואין, הם בתחום פעילותו של עורך דין לענייני משפחה. מדובר בזוגות שבחרו לחיות ביחד מבלי להינשא ברבנות או בנישואים אזרחיים, לצד כאלה שהם מנועי חיתון על פי הרבנות בישראל, בהם לא יהודים או אנשים שיהדותם מוטלת בספק וגם כהן וגרושה וזוגות חד מיניים.

ההכרה הרשמית כידועים בציבור, הכוללת חתימה על הסכם ממון בין בני הזוג וניסוח צוואות, מבטיחה לכל אחד מהם את הזכויות המוענקות לזוגות נשואים, לרבות בעלות משותפת על רכוש ונכסים, מה שיכול להיות רלוונטי, אם ייפרדו בעתיד או אחד מהם ילך לעולמו ובן הזוג יבקש לרשת אותו.   

עורך דין לענייני משפחה, הוא הכתובת גם בנושאים הקשורים בילדים. אימוץ ילדים, תביעות אבהות, חטיפת ילדים לחו"ל, בקשה למינוי אפוטרופוס לקטין יתום או שהוריו אינם יכולים להיות אחראים עליו ועוד.   

נושאים נוספים בעלי היבט משפטי בתחום המשפחה, יכולים להיות, תביעות של לשון הרע או תביעות נזיקין בין בני משפחה, פירוק של שיתוף משפחתי בנכסי מקרקעין, עריכת צוואות והגשת התנגדויות לצוואות ולהסכמי ירושה.

מהו הדין הדתי בענייני משפחה?

כשמדובר על נישואין וגירושין במדינת ישראל, לדין הדתי יש מעמד מיוחד. המשמעות היא, שזוג יכול יהודי להינשא ולהתגרש אך ורק ברבנות. בני דתות אחרות, נישאים במוסדות הדת שלהם.

זוגות ישראלים יכולים במקביל להינשא בנישואים אזרחיים ולהיחשב לנשואים על פי החוק, בתנאי שההליך התבצע במדינה אחרת, צעד שנועד להיטיב עם עולים חדשים שנישאו בחו"ל.

זוגות אשר בוחרים להינשא בנישואים אזרחיים, אם מטעמים אידיאולוגיים ואם בלית ברירה, יכולים לנסוע ולערוך את הטקס האזרחי במדינה אחרת (דוגמת קפריסין) ולקבל עם הצגת תעודת הנישואין, הכרה במשרד הפנים על היותם נשואים.

גם זוג שנישא בנישואין אזרחיים בחו"ל, יהיה חייב לבצע את טקס גירושיו, אם יהיה כזה, ברבנות. הליך הגירושין, לעומת זאת, יכול להתבצע הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה.

בני הזוג יכולים לבחור איזה בית דין יעסוק במקרה שלהם, אך כשמתחילים הליך, יש לסיים אותו באותו בית דין. ישנם בני זוג, שממהרים משום כך להקדים את בן או בת הזוג ולפתוח תיק גירושין בבית הדין שלדעתם יכריע לטובתם. בית הדין הרבני, יש לציין בהקשר זה, נוטה להכריע לרוב לטובת הגבר.   

למה כדאי להסתייע בעורך דין לענייני משפחה?

מצבים משפחתיים עם צד משפטי, מחייבים סיוע של עורך דין לענייני משפחה. עורך דין משפחה מלווה את הלקוח לכל אורך ההליך המשפטי, שיכול להיות מורכב וקשה, גם מבחינה רגשית והוא זמין לכל שאלה והתלבטות במהלך הדרך.

ליווי משפטי יבטיח לכם מידע לגבי זכויותיכם, תמיכה וייעוץ וכן ייצוג בערכאות המשפטיות השונות. הוא יפעל לשמירה על האינטרסים שלכם  ובהסתמך על ניסיונו בתחום, יוכל לבחור את אסטרטגיית הפעולה הנכונה, לפשט הליכים ולהביא אתכם אל היעד עם התוצאות הטובות ביותר, בדרך הבטוחה והקצרה ביותר. 

ההליך נפתח בפגישת ייעוץ ראשונית אצל עורך הדין, בה מציג הלקוח את פרטי המקרה ומקבל מעורך הדין את התמונה המלאה, על הצעד שהוא מתכוון לבצע.

למשל, כאשר הלקוחות הם בני זוג המתגוררים יחד ללא נישואין, עורך דין לענייני משפחה יכול לסייע להם למסד את היחסים בדרך אלטרנטיבית, באמצעות ניסוח של הסכם ממון והכרה בהם  כ"ידועים בציבור", תואר המקנה זכויות משפטיות של זוג נשוי.

לצלוח את הגירושין

כשמדובר בהליך גירושין, להבדיל, עורך דין לענייני משפחה יידע את הלקוח כבר במפגש הראשוני, בכל הנושאים העומדים על הפרק, כמו משמורת והסדרי ראייה ותשלומי המזונות עבור הילדים המשותפים, אם יש כאלה וחלוקת הרכוש והנכסים המשותפים שצברו בני הזוג.

עורך הדין ינחה את הלקוח בבחירת בית הדין בו יוכרע המקרה, אם זה בית הדין הרבני או בית הדין לענייני משפחה. הוא יוכל להעריך, על פי הנתונים שיביא הלקוח, איך יחולק הרכוש ומה יכול להיות סכום המזונות שיהיה על הבעל לשלם לאשתו וילדיו.

בהמשך, יגבש עורך הדין את הסכם המשמורת על ילדיהם של בני הזוג, אם היא משותפת או ניתנת לאחד מההורים וינסח את הסכם המזונות עבור האישה, במידה שהיא זו שמגדלת את הילדים. בחישוב דמי המזונות, יילקחו בחשבון צרכי הילדים וגיליהם וכן הכנסותיהם של שני ההורים ופרקי הזמן בהם ישהו הילדים אצל כל אחד מהם.

נושא נוסף בגירושין המוסדר על ידי עורך הדין לענייני משפחה, הוא חלוקת הרכוש המשותף של בני הזוג, הכולל לא רק את בית המגורים, אלא גם כל רכוש משותף נוסף השייך לשניהם (אלא אם הוחלט אחרת במסגרת הסכם ממון בזמן הנישואין), למשל עסק משותף, חסכונות, גמלאות, קצבאות, מניות, אופציות ונכסי קריירה ומוניטין. 

בהליך גירושין, שהוא מצב של משבר עבור כל הנוגעים בדבר, בעיקר כשיש ילדים משותפים, עורך דין גירושין יכול לנסח הסכמים שיטיבו עם כל הצדדים, ימזערו את החיכוכים והמריבות וישמרו על טובתם ורווחתם של הילדים.

מהו היתרון בעורך דין משפחה מנוסה?

עורך דין מנוסה ובעל מוניטין, המומחה לענייני משפחה, יכול לסייע בפתרון סכסוכים משפחתיים שונים, אם זה הליך גירושין או סכסוך בין אחים על ירושת הוריהם. מצבים משפטיים בתוך המשפחה מזמנים למעורבים בהם, גם קושי רגשי רב ולכן חשוב לוודא שעורך הדין הוא בעל ידע וניסיון, לצד רגישות לבני אדם.

חשוב לוודא בנוסף, שעורך הדין בקיא בתחום דיני משפחה ומכיר היטב את ההלכות והחוקים בנושא ואת ההתנהלות בבתי המשפט. עורך דין שצבר ניסיון בתחום, יוכל להצביע כבר במפגש הראשוני על מורכבות התיק ועל סיכויי הזכייה בו.

במשרד עורכי הדין AS Law בעפולה, תוכלו לקבל ייעוץ וליווי מקצועי ומיומן, המגובה ברגישות והאנושיות הנדרשות בנושאים המשפטיים שבתוך המשפחה, אם זה הליך גירושין, הסכמי משמורת על ילדים, טיפול בירושות וצוואות, או סכסוכים בין בני משפחה.     

מהן העלויות?

עלויות סיוע של עורך דין לענייני משפחה משתנות בהתאם לסוג הייעוץ והשירות. להלן טווחי מחירים על קצה המזלג: שעת ייעוץ של עורך דין משפחה תעלה לכם בין 300-500 שקלים, כאשר פגישת ייעוץ תתומחר בין 500-1,500 שקלים. אם אתם צריכים ניהול הליך משפטי בליווי עורך דין לענייני משפחה העלויות הן גבוהות יותר ותאלצו לשלם בין 25 אלף שקלים ועד 130 אלף שקלים, תלוי באופי ההליך המשפטי. הסכם גירושין, הסכם משמורת והסכם ממון יעלו לכם בין 8000-20,000 שקלים ועוד. לפרטים נוספים צרו עימנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם, בהצלחה.

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

דיני משפחה
דיני משפחה

דיני משפחה תוכן עניינים דיני משפחה הוא נושא נרחב, הכולל בתוכו בין היתר גם את נושא הסכסוכים במשפחה, אשר קורים לא מעט, בעיקר לבני משפחה

למאמר המלא »
חוזה מכירת דירה

תוכן עניינים חוזה מכירת דירה הינו חוזה הקובע את זכויות הרוכשים והמוכרים נכס, חוזה זה מעגן את צרכיהם של שני הצדדים בעסקה במסגרת עסקת המכר.

למאמר המלא »
הסכם טרום נישואים

תוכן עניינים מגיעים אלינו למשרד לא מעט זוגות אשר רוצים לנסח הסכם טרום נישואים כדי להבטיח את עתיד רכושם, לא נכניס את דעתינו על בני

למאמר המלא »