רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה

תוכן עניינים

בימינו אנשים רבים עושים מאמצים ומשקיעים כסף רב בטיפולי אסתטיקה על מנת לשפר את המראה החיצוני שלהם, הן מבחינה טבעית והן בעזרת התערבויות כירורגיות כאלו ואחרות של הרפואה המודרנית.

טיפולים אסתטיים מכילים טכניקות רפואיות באלמנטים בגוף שלנו, החל מעור הפנים והצוואר, הריסים, הגבות, הציפורניים, הבטן, החזה, הידיים, הרגליים ועוד. טיפולי אסתטיקה נחשבים לרגישים ביותר והם נדרשים להיות נכונים ומדויקים, ולא תמיד כך המצב.

המטפלים הרפואיים נדרשים לבצע עבודה ללא רבב, אך עם זאת, רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה היא די שכיחה. מהי רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה? ומה ניתן לעשות איתה? כל המידע בהמשך.

מהי רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה?

טיפולים אסתטיים כושלים עשויים לגרום לבעיות רפואיות ולתופעות לוואי חמורות, אם הם לא נעשים בצורה נכונה ומקצועית. אנשים עלולים לסיים טיפולים אסתטיים עם נזקים ויזואליים, ולפעמים אף חמור מכך, כשטיפולים אסתטיים מסתבכים הם עלולים לגרום לנזקים רפואיים.

טיפול קוסמטי שאינו מתבצע לפי הפרוטוקולים המקצועיים של הרפואה האסתטית הוא טיפול שמועד לכישלון, ועלול להגיע לכותלי בית המשפט. רשלנות רפואית בטיפולים אסתטיים זהו נושא כאוב מאוד, מפני שמדובר באנשים שהגיעו במטרה לשפר את המראה שלהם, ויצאו עם נזקים ויזואליים שחלקם לא ברי תיקון.

הרשלנות הרפואית יכולה להתקיים כאשר אין הסכמה מדעת לטיפול או לניתוח, ביצוע של פרוצדורה על ידי רופא או קוסמטיקאי שאינו מוסמך לבצע אותה, או רשלנות בשלבים המקדימים של הבדיקות או המעקב לקראת או אחרי הפרוצדורה.

קשיים בעקבות התוצאה הסופית

אנשים שנפגעו ממקרה של רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה צריכים לפעול בנושא בהקדם על מנת לקבל פיצוי הולם לנזק שנגרם להם. בפנייה אל עורך דין רשלנות רפואית בנושא צריך לספק הוכחות שהן לא רק פיזיות, אלא לעיתים גם מעידות על נזק נפשי.

כמובן שההוכחות הפיזיות הן הבולטות ביותר וכוללות נזקים לעור או לאלמנטים אחרים בגוף, אך מדובר בעיקר בקשיים שנוצרים בעקבות המראה החדש, ואובדן הביטחון העצמי שמגיע איתו. רשלנות רפואית בטיפול אסתטי זה לא משהו שצריך לקבל, ומנגד, חשוב להבין שלא כל טעות מהווה רשלנות רפואית.

ההבדל בין טעות לרשלנות רפואית

רופאים ומטפלים עשויים לטעות מכל מיני סיבות כמו: חוסר ידע, חוסר מקצועיות, עייפות או יוהרה. עם זאת, רק כאשר אפשר להוכיח את הקשר שבין הנזק לבין עבודה רשלנית של הרופא, אפשר לקבל את הפיצויים הרלוונטיים בתביעת רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית נגרמת במקרים בהם הרופא אינו עובד על פי כל הנהלים הרלוונטיים, לא מתייעץ עם גורמים מקצועיים נוספים כשיש צורך בכך, ומקבל החלטות כשאין בידיו מספיק מידע. ישנם פרוטוקולים מסודרים של עבודת רופאים, וכאשר רופא מפר אותם וגורם נזק ללקוח, אזי ייתכן שמדובר במקרה של רשלנות רפואית.

סיבוכים נפוצים בטיפולים אסתטיים

שיטות הטיפולים האסתטיים הן שיטות כירורגיות לכל דבר. המנתחים כמובן מנתחים ולעיתים מבצעים פרוצדורות מורכבות באזורים רגישים. בטיפולי הקוסמטיקה, המטפלים משתמשים בשיטות שונות כמו: קעקועים לאיפור גבות, לייזר שעלול לגרום לכוויות וטיפולי פילינג שמתבצעים עם חומרים כימיים שונים, אשר לא מתאימים לכל מטופל ויכולים לגרום לריאקציות שונות.

מטפלים ברפואה אסתטית וקוסמטית נדרשים לעבוד על פי הפרוטוקולים, להיות סופר מקצועיים בכדי לאבחן את  הבעיה בקרב המטופלים שלהם, לשאול את השאלות הנכונות ולכוון לטיפול הנכון והמדויק בעבורו.

עילות לתביעות רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה

ישנן לא מעט עילות לתביעות רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה, הנפוצות ביותר:

  • רשלנות רפואית בהסרת שיער בלייזר – טיפול הסרת שיער בלייזר נעשה באמצעות לייזר שעלול לגרום לכוויות ולעיוותי עור. מטפלים אסתטיים אשר מבצעים את ההליך לא נכון, עשויים לגרום לנזק גדול מאוד בקרב המטופלים שלהם.
  • רשלנות רפואית במתיחת בטן – מתיחת בטן מהווה הליך כירורגי לכל דבר, וגם כאן יש סיכוי גדול לצלקות ולפגמים בעור, אם ההליך נעשה בצורה רשלנית.
  • רשלנות רפואית בהגדלת חזה – ניתוח הגדלת חזה הוא ככל הנראה הפרוצדורה הכירורגית הנפוצה ביותר כיום. עילות לתביעת רשלנות בהגדלת חזה כוללות צלקות, אי סימטריה, צורך בניתוח נוסף וכאבים.

נזק נפשי כתוצאה מרשלנות בטיפולי אסתטיקה

אנשים שעוברים הליכים כירורגים בתחום האסתטיקה מושפעים עמוקות מהתהליך, לטוב או לרע, בהתאם לשביעות הרצון שלהם. רשלנות רפואית בניתוחים אסתטיים היא בעלת השלכות הרות גורל מפני שחלק מהתהליכים הכירורגיים הם מורכבים ועלולים לייצר נזק ארוך טווח או תמידי. ישנם אנשים שנקלעים לפוסט טראומה מהניתוח ומהכאבים, אחרים נקלעים לקושי נפשי שנובע מחוסר שביעות רצון מהמראה החדש, ואפילו לדיכאון, שבחלק מהמקרים מצריך גם טיפול פסיכולוגי.

האם ישנה התיישנות לתביעה?

במקרים של רשלנות רפואית, החוק בישראל מורה על התיישנות של שבע שנים מרגע ביצוע הנזק, אם כי לעיתים במקרים של רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה, עשויה להינתן הארכה של כמה שנים, שכן בחלק מהמקרים, הנזק מתגלה רק לאחר כמה שנים.

הדרך הטובה ביותר לברר את הנושא היא לפנות לשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית ולראות האם וכיצד ניתן לתבוע בצורה נכונה, ולהגדיל את הסיכויים לזכות בסכום פיצויים גבוה, שיאפשר התמודדות נוחה יותר עם הקושי הפיזי והנפשי, ועם עוגמת הנפש שנוצרה בעקבות הטיפול המדובר.

מתי מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית?

לרוב במקרים של רשלנות רפואית בטיפולים אסתטיים, אין עניין של חיים ומוות ומרבית התלונות קשורות בנזק אסתטי שנגרם לגוף. מומלץ לפנות לשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית מומחה כאשר ברור שנעשה לכם נזק בעקבות הטיפול ואתם רוצים לתבוע פיצויים בגינו.

במרבית המקרים, יותר קל להוכיח את הנזק, אך האתגר של עורך הדין הוא להוכיח את הקשר שבין הנזק שנגרם לעבודתו הרשלנית של הרופא. עורך דין רשלנות רפואית מחזיק בידע, בניסיון ובקשרים הנכונים שיסייעו בהוכחת הקשר בין הנזק לרשלנות רפואית באמצעות חוות דעת רפואיות מקצועיות.

תהליך הגשת תביעת רשלנות רפואית

אל תהליך הגשת תביעת רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה צריך להגיע מוכנים. יש להגיע אל עורך הדין עם כל הניירת הרלוונטית, עם ההתכתבויות בין הצדדים אם היו כאלה, עם הצילומים וההכנות לניתוח, וכן מסמכים המעידים אודות הטיפול הספציפי שעבר המטופל, ולבצע השוואה לגבי ההכשרה של הנתבע בתחום.

מדובר בתהליך ארוך טווח שדורש סבלנות, ומומלץ לבצע אותו אך ורק בליווי של עורך דין רשלנות רפואית מומחה ומנוסה, שיודע איך ומתי להגיש את התביעה, למי לפנות, ואיך לקדם את האינטרסים של הלקוחות שלו. יש משרדי עורכי דין בעלי מוניטין גבוה בתחום הרשלנות הרפואית – תביעה מטעמם תגדיל בצורה משמעותית את הסיכויים שלכם לזכות במשפט ולקבל סכום פיצויים מוגדל.

משרד עורכי הדין AS – ענבל אפללו ששי בעפולה, מעמיד לרשותכם צוות עורכי דין, מהשורה הראשונה, מומחים בתחום הרשלנות הרפואית שיסייעו לכם על הצד הטוב ביותר בתביעת הרשלנות ויוודאו שידכם תצא על העליונה.

פיצויים בתביעת רשלנות בטיפולי אסתטיקה

הפיצויים שמתקבלים כתוצאה מתיקי רשלנות רפואית באסתטיקה משתנים, וזאת בהתאם לסיטואציה ולנזק שנגרם לתובע. ישנם תיקים הנידונים בבית המשפט בסיועו של עורך דין רשלנות רפואית שיכולים להגיע לסכום של 6 או 7 ספרות, בהתאם לסוג הנזק שספג התובע.

אין אפשרות להעריך את מראש את גובה הפיצויים, אלא רק לאחר הערכת מומחים הבוחנים כל מקרה לגופו אפשר להעריך את סיכויי הצלחת התיק.

החישוב של הפיצוי בתביעות הללו, נעשה על פי "ראשי נזק", כגון: הוצאות רפואיות, פגיעה ביכולת ההשתכרות, הוצאות על נסיעות להליכים רפואיים, הוצאות על עזרה מצד שלישי, כאב וסבל, קיצור תוחלת חיים ועוד. גם הנושא של כאב וסבל בא לידי חשבון.

ההחלטה על גובה הפיצוי נתונה לשיקולו של בית המשפט, תוך בחינת מקרים דומים. בנוסף, חשוב לדעת כי מתוך הפיצויים שיקבע בית המשפט, ינוכו התגמולים השונים להם זכה התובע בעקבות המקרה.

עלויות תביעת רשלנות רפואית

העלויות של עורך דין רשלנות רפואית בתיקים של רשלנות רפואית בטיפולים אסתטיים היא משתנה ומתחלקת לכמה פרמטרים. ראשית, התהליך הבירוקרטי של הגשת התביעה, כולל איסוף מסמכים הוא תהליך שמתומחר בין 800 ל-5,000 שקלים על פי סוג הערכאה.

בהמשך, ההוצאה המרכזית היא השגת חוות דעת רפואית ומקצועית, שמהווה חלק חשוב מאוד במשפט, ויש לה משקל רב בהחלטה. העלות של חוות דעת מומחים נעה בין 6,000 ל-20,000 שקלים, וזאת בהתאם למורכבות התיק והמוניטין של עורך הדין המומחה העוסק בתיק.

ישנה אפשרות לבקש חוות דעת ראשונית בעלות נמוכה יותר, כדי לנסות לקבל תמונת מצב ראשונית טרם התשלום עבור חוות דעת מלאה ומקיפה יותר. להתייעצות ראשונית בנושא צרו עימנו קשר או חייגו 04-8331212, בהצלחה.

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית