רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

תוכן עניינים

ביקור במרפאת שיניים הוא לרוב לא נעים, אך הכרחי לכולנו ולא ניתן להימלט ממנו לאורך החיים. טיפולי שיניים עלולים להיות עוד פחות נעימים, כשמתברר בדיעבד שהטיפול היה רשלני וגרם לנזק בלתי הפיך בקרב המטופל. מהי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים? מי הם הנתבעים? ואיך מגישים תביעת רשלנות? כל המידע בהמשך.

זריקות הרדמה לחך, קידוחים, חיתוכים, מתזי דם, נפיחות וכאבים, עם כל אלה אפשר לחיות בשלום, כל עוד טיפול השיניים שקיבלנו עבר בהצלחה ומטרותיו הושגו. אבל גם בתחום רפואת השיניים, כמו ברפואה בכלל, אין מאה אחוז ולפעמים קורות תקלות.

במקרים בהם המטופל ניזוק כתוצאה מהטיפול הרפואי, ניתן להוכיח בבית המשפט, שהנזק הוא תוצאה של רשלנות רפואית. 

מהי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים?

מרבית טיפולי השיניים בישראל כגון: סתימות, עקירות, טיפולי שורש, טיפולי יישור שיניים, או התקנת כתרים ושתלים, מתבצעים במסגרת פרטית. לרוב, טיפולי השיניים אינם כלולים בסל הבריאות הממלכתי והעלויות בהתאם, למרות שניתן גם לקבל טיפולי שיניים מסובסדים, במרפאות השיניים של קופות החולים. 

כמו בכל תחום רפואי אחר, גם ברפואת שיניים עלולים להיגרם נזקים בלתי הפיכים ואפילו פרוצדורות פשוטות כמו סתימה או עקירת שן, עלולות להסתיים בפגיעה ובגרימת נזק למטופל. לעיתים, המטופל אינו מודע בכלל לנזק שנגרם לחלל הפה שלו או לשיניו, עד שהדבר מתגלה על ידי רופא שיניים אחר.

במקרים בהם ישנן ראיות לכך שהנזק שנגרם למטופל הוא כתוצאה מהתנהלות לקויה של רופא השיניים, ניתן להוכיח רשלנות רפואית. 

עילות לתביעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

עילות לתביעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, יכולות להיות רבות. החל ממידע לקוי אודות שיטות הטיפול הקיימות, דרך אבחנה שגויה, חריגה של הרופא מתחום התמחותו הספציפי, אי הפניית המטופל לייעוץ מומחה ועד להיעדר מעקב לאחר טיפול מורכב. 

סוג נוסף של תביעות רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, עוסק בטיפול רשלני ולא זהיר שגרם לנזק, לעיתים מדובר בנזק חמור מאוד. לדוגמה, תכנון או ביצוע לקוי של שיקום פה שהוביל לפגיעה במערכת העצבים ושיתוק שרירי הפנים, מתן חומרי הרדמה באופן שגוי, עקירת שן בינה שהסתיימה בזיהום קשה, שימוש בציוד שגוי שהוביל לפגיעות נוירולוגיות ואף במקרים חמורים, למוות.

מתי הנזק נגרם מרשלנות רפואית?

רשלנות רפואית בכלל ורשלנות ברפואת שיניים בפרט, מוגדרת כהתנהלות שאינה עומדת בתקן של  התפקוד הסביר. כדי להוכיח רשלנות רפואית, יש להוכיח קיומו של נזק למטופל ואת ההשלכות של הנזק על המשך חייו ותפקודו. את ההערכות הללו, מספקות חוות הדעת של מומחים בתחום בו נגרם הנזק, אותן מגייסת התביעה. 

נזק שנגרם בעקבות טיפול שיניים, מוכר כתוצאה של רשלנות רפואית בשיניים. ניתן להוכיח מקרי רשלנות כאשר התובע (המטופל) מוכיח שהייתה לרופא השיניים חובת זהירות כלפיו שהופרה, ובעקבות התפקוד הלקוי של הרופא המטפל נגרם לו נזק.

הוכחת רשלנות רפואית בשיניים

גם בתחום רפואת השיניים, הוכחת רשלנות רפואית מחייבת להמציא לבית המשפט ראיות שמוכיחות שלמרות חובת הזהירות, תפקודו של רופא השיניים במהלך הטיפול, לפניו או אחריו, היה רשלני ומכאן הנזק ממנו סובל המטופל.

חשוב להראות קשר סיבתי בין התנהלות הרופא, הפעולות שביצע וההחלטות שקיבל, לבין הנזק הבריאותי או האסתטי שנגרם למטופל, כתוצאה מהטיפול.

למה מומלץ לפנות לעורך דין רשלנות רפואית?

לא כל נזק שנגרם כתוצאה מטיפול שיניים הוא בהכרח תוצאה של רשלנות רפואית. לכן, על מנת לברר האם יש לכם "קייס" לתביעה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה ברשלנות רפואית בשיניים, המתמחה בנושאים הקשורים לפגיעה בחלל הפה.

עורך הדין יחליט האם יש מקום להתקדם עם התיק, ומי הם המומחים המקצועיים הטובים ביותר שכדאי לבקש מהם חוות דעת בנושא. בהמשך, הוא יהיה אחראי על הגשת התביעה וייצוג זכויות התובעים לאורך כל התהליך. 

מי הנתבעים?

הצד הנתבע במקרי רשלנות רפואית בשיניים, הוא רופא השיניים שביצע את הטיפול, בעל מרפאת השיניים הפרטית בה מועסק הרופא, או קופת החולים המעסיקה את הרופא. הצד הנתבע מגיש באמצעות נציגו המשפטי כתב הגנה ובו חוות דעת מקצועיות, נגדיות לאלה של התביעה.

בתשלום כספי הפיצויים לצד התובע, אם בית המשפט פסק כאלה, נושאות חברות הביטוח של הנתבעים, אשר מבוטחים בביטוח אחריות מקצועית. 

הסכמה מדעת לטיפולי שיניים

כמו בכל פרוצדורה רפואית, גם טיפולי שיניים מותנים ב"הסכמה מדעת" של המטופל. מכיוון שכאן לא מדובר בטיפולים מצילי חיים, המידע שעליו חתום המטופל, צריך להיות שקוף, אמין, מלא, מקיף ועדכני, וזאת על מנת לאפשר לו לקבל החלטה מושכלת לגבי הטיפול המיועד.

המידע שמקבל המטופל, צריך לכלול בראש ובראשונה את פירוט כל שיטות הטיפול הקיימות בבעיה שלו. חשוב לציין, שבית המשפט קבע שרופאי השיניים מחויבים לבחור בשיטה החדשנית ביותר הקיימת לטיפול בבעיה של המטופל, גם אם עדיין נהוג לטפל בשיטה מיושנת יותר.

בנוסף, הסכמה מדעת צריכה לכלול מידע על מהות הטיפול המוצע, מטרתו ותועלתו, סיכויי ההצלחה שלו, סיכונים ותופעות הלוואי. חשיבותה של ההסכמה מדעת לטיפול רפואי הולך וגודל ככל שמדובר בטיפול שיניים מורכב ומסוכן יותר. יתרה מכך, חשיבותו גדולה במיוחד כשהטיפול הוא טיפול בחירה, כלומר טיפול שאינו הכרחי מבחינה רפואית ומיועד לצרכים אסתטיים.

כשמטופל מצליח להוכיח בבית המשפט שלא הייתה הסכמה מדעת טרם טיפול השיניים, יש לו סיכוי לנצח ולזכות בפיצויים, גם אם לא הוכיח שנגרם לו נזק.

האם יש חוק התיישנות?

כאשר יוצאים מטיפול שיניים עם נזק, יש בהחלט מקום לחשוד שמדובר בתוצאה של רשלנות רפואית. כאמור, חשוב לאסוף מסמכים וראיות ולהגיע לייעוץ אצל עורך דין רשלנות רפואית מומחה בטיפולי שיניים, כדי לברר האם אכן זהו המקרה והאם ניתן לתבוע.

כמו בתביעות רשלנות רפואית אחרות, גם כאן חלה התיישנות על המקרה כעבור שבע שנים, אלא אם הנפגע היה קטין בזמן האירוע ואז הוא יכול לתבוע עד שבע שנים לאחר גיל 18, שהפך לבגיר.

שלבי התהליך

השלב הראשון בתביעת רשלנות רפואית בכלל ובתביעת רשלנות שיניים בפרט, הוא פגישה ראשונית, לרוב ללא עלות, עם עורך דין רשלנות רפואית, בליווי המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. עורך הדין יוודא שמדובר במקרה שיש סיכוי להוכיח בו רשלנות.

בשלב השני, במקרה הצורך יאסוף העו"ד מסמכים רפואיים נוספים ויעביר את התיק למומחים בתחום, למתן חוות דעת מקצועיות המהוות את הבסיס לכתב התביעה.

איך מחושב הפיצוי?

גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית, כמו בתביעות נזיקין אחרות, מחושב על פי ראשי נזק כגון: עלויות של תרופות, טיפולים או עזרה בניידות להם זקוק המטופל ויזדקק בעתיד בעקבות הפגיעה. כמו כן, משולמים פיצויים עבור אובדן כושר השתכרות ופגיעות כמו כאב, סבל ועוגמת נפש.

עלויות התביעה

כשניגשים להגיש תביעת נזיקין בבית המשפט, יש לקחת בחשבון שישנן עלויות שונות, וזאת לצד העובדה שהפיצוי הכספי אינו מובטח מראש. עלות ההליך, כוללת איסוף מסמכים, תשלום אגרת תביעה לבית המשפט על סך 800-1,800 שקלים על פי סוג הערכאה, עלויות עבור חוות דעת רפואיות, שהכרחיות לבניית התיק, מתחילות בסכום מינימלי של 6,000 שקלים ועשויות להגיע עד לסכום מקסימלי של 20,000 שקלים. 

שכר טרחת עורך הדין בתיק של רשלנות, נגבה בסופו של ההליך ושיעורו כ- 25%-30% מסכום כספי הפיצויים. אם הפיצוי לא הושג, הלקוח פטור מתשלום שכר טרחת עורך הדין. 

לסיכום, חשוב לחשוב היטב לפני תביעת רשלנות בשיניים ולשקול על כף המאזניים כדאיות, עלות מול תועלת וסיכויי הצלחה, אם החלטתם ללכת על תביעה שכזו, תצטיידו בעורך דין עם מוניטין בתחום, בהצלחה.

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בניתוח
רשלנות רפואית בניתוח

רשלנות רפואית בניתוח תוכן עניינים בכל ניתוח קיימים סיכונים ותופעות לוואי. כמו בכל הליך רפואי אחר,  גם בניתוח, עלולות לקרות תקלות. נזק שנגרם למנותח כתוצאה

למאמר המלא »
רשלנות רפואית - עו"ד ענבל ששי
רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – המדריך המלא תוכן עניינים רשלנות רפואית, כוח עליון או טעות אנוש שניתן היה למנוע? מדובר בסוגיה רגישה ונפוצה שנדונה רבות בין כותלי

למאמר המלא »